Моделни видове от родовете Verbascum (Scrophulariaceae), Centaurea (Asteraceae) и Glaucium (Papaveraceae)

Договор ДФНИ-Б02/18 от 19.12.2014г.



Моделни видове от родовете Verbascum (Scrophulariaceae), Centaurea (Asteraceae) и Glaucium (Papaveraceae)


Изследване на генетичното разнообразие на българските популации, метаболомика и физиологично състояние на диви, in vitro размножение и ex vitro адаптирани растения


Меню




Ръководител на проекта: доц. д-р Марина Станилова





Цели и обекти на проекта


Обект на изследването са 16 популации на 7 вида растения от 3 рода – Centaurea L., Verbascum L. и Glaucium Tour ex Haller. Центровете на произход и разпространение на р. Centaurea и р. Verbascum включват територията на България, поради което те са най-богатите на ендемити родове у нас. Лечебният вид Glaucium flavum е забранен за събиране от естествените му находища в страната.

Основна стратегическа цел на проекта е :

  • Изучаване на много редки растителни видове от Българската флора и опазването на естествените им популации. Досега не са били провеждани молекулярни анализи за определяне генетичните характеристики на целевите видове; данните за фитохимичния им състав са откъслечни. Пет от седемте вида са български ендемити и фундаменталните изследвания върху тях са приоритет на българската научна общност.

  • Получаване на нови знания в областта на генетичното разнообразие, метаболомиката, растителните биотехнологии и репродуктивната биологията, за слабо проучени растителни видове от Българската флора, с доказани или предполагаеми лечебни свойства.

  • Повишаване научния капацитет на участниците в проекта, обучение на докторанти и студенти, подобряване мобилността на учените за по-пълно интегриране в Европейската научна общност.

  • Повишаване екологичното съзнание на гражданското общество и популяризиране на доброволчеството при осъществяване на някои мерки за опазване на биоразнообразието в България.




Научно-изследователската работа е организирана в 5 работни пакета:


  • РП 1. Мониторинг и генетично разнообразие на естествените популации. Осигуряване на качествен изходен генетичен материал за фундаменталните изследвания по всички научни задачи. Подсилване на естествени популации с in vitro размножени растения.
    Ръководител: проф. С. Банчева (ИБЕИ-БАН).

  • РП 2. In vitro култивиране, еx vitro адаптация на растенията и аклиматизация към природни условия. Ембриологични особености и кълняемост in vivo и in vitro. Създаване и поддържане на ex situ колекции и фенологични наблюдения в тях.
    Ръководител: доц. М. Станилова (ИБЕИ-БАН).

  • РП 3. Метаболомика на диви, in vitro размножени и ex vitro адаптирани растения.
    Ръководител: проф. С. Берков (ИБЕИ-БАН).

  • РП 4. Физиологично състояние на in vitro размножени и ex vitro адаптирани растения.
    Ръководител: доц. К. Ананиева (ИФРГ-БАН).

  • РП 5. Популяризиране на резултатите, мобилност на учените и обмяна на опит.
    Ръководител: доц. М. Станилова (ИБЕИ-БАН).