Текущи дейности и резултати:

На 30 юли 2009 г. беше проведена първата работна среща с участниците в проекта. В последвалите 4 кратки среще беше уточнен списъка с растения, местата, в които ще се провежда проучването, графика за командировките. Разработени бяха полеви бланки за събиране на данни, беше изготвен приоритетен списък на апаратура, предвидена за купуване в рамките на проекта. През периода август-октомври 2009 г. експерти от различните работни групи осъществиха теренна работа.
Бяха събрани и поставени в силика гел листни проби (от по 10 растения от всяка популация в Стара планина, Рила, Пирин, Беласица и Славянка) от 12 вида глациални реликтни растения за целите на ДНК-анализ - Antennaria dioica, Bartsia alpina, Dryas octopetala, Empetrum nigrum, Juncus trifidus, Omalotheca supina, Papaver degenii, Phleum alpinum, Primula deorum, Salix herbacea, Salix reticulata, Silene acaulis. Екстрахирани са ензими от над 400 индивида от същите 12 вида. Всички събрани индивиди бяха тествани за отклонения в хромозомния брой. Определен е размерът на генома на 11 вида. Проучени са популациите на 29 вида за инфикция от паразитни гъби. Установено е участието на 19 вида макромицети в съобществата на сребърник (Dryas octopetala) и видове върба (Salix spp.) в Рила, както и в торфищни местообитания в Западни Родопи.
Събрани бяха проби от паразитни гъби за лабораторна работа. Образци от тях са внесени в Микологичната колекция на Хербариума на Института по ботаника (SOMF). За изучаване на морфологичните особености ще бъдат използвани светлинен микроскоп, стереомикроскоп и сканиращ електронен микроскоп (SEM).
Бяха осигурени карти и орто-фотоснимки за районите, обект на проучване. Осъществени са командировки в Стара планина и Рила и са направени фитоценотични описания (65 стандартни форми) в находищата на глациални реликти. В Стара планина са установени  50 находища на 14 от тези видове, а в Рила - 65 находища на 26 от целевите видове. Координатите на всички находища са регестрерани с GPS приемник. Събрани са данни за екологичните особености в находищата на глациалните реликти, присъствие и конкуренция на преобладаващите в съобществата видове, промени в условията на местообитанията, пряко влияние в резултат на човешки дейности, животни, лавини. Изготвен е първи вариант на електронна карта на разпространението на глациалните реликти в Рила.


Опазване на биоразнообразието в горещи точки на глациални
реликтни растения в България - BG0034
Продължителнаст на проекта: 23 месеца (2009 - 2011)
С финансиране от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия чрез ЕЕА финансов механизъм.