Цели на проекта:
Проектът е насочен към разработване на значима информационна основа за опазване и устойчиво управление на глациалните реликтни растения в планините. Това ще подпомогне прилагането на Националната стартегическа реферетна рамка (2007-2013), както и Конвенцията за биологичното разнтообразие (1992) за постигане на цел 2010 - намаляване на загубата на биологично разнообразие. Специално внимание се обръща на Националната система за мониторинг на биоразнообразието чрез залагане на площи за дългосрочен мониторинг в избраните райони като пилотна инициатива на национално ниво.
Главните проблеми, свързани с биоразнообразието и особено с глациалните реликти във високопланинските райони на България, са следните:
  • Бързи промени в околната среда, причинени главно от развитието на туризма и глобалните климатични промени, което застрашава много видове и местообитания от влошаване на условията и изчезване
  • Отсъствие на система за ранно предупреждение, която да регистрира влиянието на заплахите за биоразнообразието и която да осигури подходящи ответни мерки
  • Неустойчиво ползване на биологичното разнообразие.
Целта на проекта е да адресира посочените по-горе въпроси и да достави научна информация като база за опазване и дългосрочен мониторинг на глациалните реликтни растения и гъби в България.
Следните основни въпроси ще търсят отговор:
  • (1) Какво е влиянието на различните заплахи върху глациалните реликтни растения в България и
  • (2) Как географската изолация и фрагментация влияе на възможността за преживяване и стабилността на местообитанията





Дейности по проекта:

Подходът на работа се основава на представителни места и индикаторни видове. Основните дейности са свързани с историята на динамиката на растителността във връзка с промените в климата, оценка на сегашното състояние на популациите и местообитанията на глациалните реликтни растения под влияние на сегашните климатични промени и други заплахи, сравнителен анализ на генетичните различия, популационна структура и репродуктивни системи на моделни растения, влиянието на паразитните гъби върху развитието на популациите на глациалните реликти, in vitro култивиране на моделни растения и разпространение на резултатите от проекта към целевите групи.
Сътрудничеството с водещи експерти от изследователската група по "Екологични промени и промени в околната среда" към Биологическия факултет на Университета в Берген, Норвегия ще осигури възможност за обмен на знания и бъдещо сътрудничество. Млади български изследователи ще придобият опит, необподим им за бъдещата научна кариера.
С финансиране от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия чрез ЕЕА финансов механизъм.
Опазване на биоразнообразието в горещи точки на глациални
реликтни растения в България - BG0034
Продължителнаст на проекта: 23 месеца (2009 - 2011)